TR EN
24 Eylül 2009

Nazilli'deki yangın 50 kişiyi işsiz bıraktı

Nazilli, tarihinin en büyük fabrika yangınına sahne oldu, ilçedeki tek selüloz, kağıt ve geri dönüşüm fabrikası küle döndü. 12 dönüm arazide kurulu fabrikayı, Nazilli ve çevre belediyelerin itfaiye ekipleri ve orman yangın söndürme ekipleriyle helikopterin çabaları da kurtaramadı. Sigortasız olduğu öğrenilen ve 50 kişinin çalıştığı fabrikada zararın yaklaşık 7 milyon lira olduğu bildirildi. 
Yeni Sanayi Sitesi 553 Sokak'ta, selüloz, kağıt, atermit üretimi yapılan ve kağıt geri dönüşüm tesisi olarak hizmet veren Retek A.Ş.'ye ait fabrikanın kazan bölümünde dün 06.00 sıralarında yangın başladı. Çıkış nedeni henüz belirlenemeyen yangın 12 dönüm arazi üzerinde kurulu tesisin tüm depolarını sararken, Nazilli'nin yanısıra Bozdoğan, Köşk, Karacasu, Kuyucak, Sultanhisar, Atça, İsabeyli, Horsunlu belediye itfaiye ekipleri, itfaiye teşkilatının yüzlerce arazözü, Nazilli Orman İşletme Müdürlüğü'ne ait 12 arazöz ve 100'e yakın orman işçisi seferber oldu. Olay yerine gelen fabrika sahibi Polat Güven, söndürme çalışmalarını izledi.
HELİKOPTER YETİŞTİ
Ekiplerin bir saat süren çabasına rağmen yangın kontrol altına alınamayınca Orman İşletme Müdürlüğü'ne ait helikopter olay yerine sevkedildi. Ekiplerin yoğun gayreti, helikopterin defalarca alevlerin üstüne su atmasıyla yangın beş saatte kısmen kontrol altına alınabildi. Depolarda bulunan atermit, kağıt ruloları, kimyasal maddeler ve diğer birçok malzeme yanarken, fabrikanın yönetim binasının çatısı ve bazı odaları tamamen yandı. Selüloz kazanlarının ve kimyasal maddelerin tamamen yanmasıyla iskelet haline dönen fabrikadan geriye sadece külleri kaldı. 
Yangının, kazanların arasında bulunan kimyasal maddelerin bulunduğu yerde başladığı, maddelerin alevlerle patlamasıyla kısa sürede tüm fabrikaya yayıldığı belirtildi. Fabrika sahibi Polat Güven, Kaymakam vekili Orhan Mardinli'ye, yangının büyümesine rağmen çevre itfaiye ekiplerinin zamanında seferber edilmediğini öne sürdü. 

SU SIKINTISI YAŞANDI
Nazilli Orman İşletme Müdürü Necat Demirsu'nun kontrolünde yapılan söndürme çalışmalarında arazözlere su yetiştiremedi, çevre beldelerdeki itfaiye vanalarından su çekildi. Arazözlerin kullandığı köpüğün yangının söndürülmesinde etkili olduğu gözlendi. Yangının Nazilli ekonomisine büyük zarar vereceği ifade edildi.
50 kişinin çalıştığı, sigortasız fabrikada yangın zararının yaklaşık 7 milyon TL olduğu ve olayla ilgili olarak çok yönlü soruşturma başlatıldığı öğrenildi.
Vali Coş telefonla bilgi aldı
Olay yerine gelen Nazilli Kaymakam Vekili Orhan Mardinli ve İlçe Emniyet Müdürü Abdullah Günal, söndürme çalışmalarını yerinde incelerken bir yandan da çevre güvenliğinin alınmasını sağladı. Kaymakam Vekili Mardinli, işyeri sahibi Polat'ın, geç müdahale iddiasının araştırılacağını söyledi. 
Mardinli'den telefonla bilgi alan Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş da, yangının çıkış nedeninin henüz belirlenemediğini, olayla ilgili incelemelerin devam ettiğini ve yangında can kaybının olmamasının tek teselli kaynağı olduğunu söyledi.

Daha Güzel Bir
doğa için...