TR EN
11 Temmuz 2018

RETEK 20 Kişiyi İşe alacak

Nazilli’de faaliyet gösteren RETEK Selülöz Geri Kazanım Endüstrisi Sanayi ve Ticaret A.Ş, bünyesinde çalışacak Forklift Operatörü ile Kazan ve Ateşleme Elemanları / Ustaları istihdam edecektir. 26 yıldır Nazilli’de faaliyet gösteren ve yüzlerce kişiye istihdam sağlayan kağıt fabrikasında, açılacak olan 20 kişilik kadro hakkında bilgi veren yetkililer, Forklift Operatörü ile Kazan ve Ateşleme Belgesi bulunan adaylara öncelik tanınacağını açıkladı ve kısaca sektörel faaliyetleri hakkında şöyle devam etti: Geri Dönüşüm; herhangi bir şekilde kullanılarak kullanım dışı kalan geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile hammadde olarak tekrar imalat süreçlerine kazandırılması olarak tanımlanabilir. RETEK Selülöz Geri Kazanım Endüstrisi Sanayi ve Ticaret A.Ş olarak; Yönetim Kurulu Başkanımız Polat GÜVEN’in liderliğinde “gelişen teknolojiyi yakından takip ederek müşterilerimizin ihtiyaçlarını ve beklentilerini en kısa zamanda ve en ekonomik maliyetle sürekli olarak karşılamaya çalışmak” misyonuna önem vermekteyiz.

Geri Dönüşüm çok önemlidir. Çünkü;

• Doğal kaynaklarımız korunur:

Kullanılmış ambalaj ve benzeri değerlendirilebilir atıkların bir hammadde kaynağı olarak kullanılması yerine, kullanıldığı malzeme için tüketilmesi gereken hammaddenin veya doğal kaynağın korunması gibi önemli bir tasarrufu doğurur. Doğal kaynaklarımız, dünya nüfusunun ve tüketimin artması sebebi ile her geçen gün azalmaktadır. Bu nedenle doğal kaynaklarımızın daha verimli bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

• Enerji tasarrufu sağlanır:

Geri dönüşüm sırasında uygulanan fiziksel ve kimyasal işlem sayısı, normal üretim işlemlerine göre daha az olduğu için, geri dönüşüm ile malzeme üretilmesinde önemli bir enerji tasarrufu sağlanır. Geri dönüşüm ile tasarruf edilen enerji miktarı atık cins ve bileşimine bağlı olarak değişmektedir. Örneğin bir alüminyum kutunun geri dönüşümü ile %90, kâğıdın geri dönüşümü ile %60 oranında enerji tasarrufu sağlandığı birçok uzman tarafından ifade edilmektedir.

• Atık miktarı azalır:

Geri dönüşüm sayesinde çöplüklere daha az atık gider ve buna ek olarak bu atıkların taşınması ve depolanması kolaylaşır, çünkü artık daha az çöp alanı ve daha az enerji gerekmektedir.

 • Geri dönüşüm ekonomiye katkı sağlar:

Geri dönüşüm sayesinde hammaddelerin azalması ve doğal kaynakların tükenmesi önlenecek, böylelikle ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır. Özellikle Nazilli’de kalifiye eleman bulma konusunda sıkıntı yaşandığına dikkat çeken yetkililer; iş için müracaat edecekler arasında belgesi olmayanların 10 gün ile 4 hafta arasında değişecek meslek edindirme kurslarına tabi tutulacaklarını ve sertifikalarını aldıktan sonra hemen işbaşı yapabileceklerini açıkladı. DEMİRKAYA, ayrıca önümüzdeki günlerde Halk Eğitim Merkezi ile RETEK arasında meslek edindirme kursları açılması konusunda protokol imzalanacağını da sözlerine ekledi.

Daha Güzel Bir
doğa için...