TR EN
11 Temmuz 2018

GERİ DÖNÜŞÜMDE AMERİKA’DAN İLERİDEYİZ

Nazilli’de 18 yıldır faaliyet gösteren plastik ve kağıt geri dönüşünün tek adresi olan RETEK firması günde 6 tır hurda kağıt işleyerek geri dönüşüme kazandırıyor. Aylık 2 bin 500 ton kağıdın geri dönüşüme kazandırıldığı fabrika, ayrıca plastik geri dönüşümünde de Türkiye’de tek firma olmanın gururunu yaşıyor.
RETEK Selüloz Geri Kazanım Endüstri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yüksek Makine Mühendisi Polat Güven, 10 bin metrekare alan üzerinde kurulan fabrikada 45 kişiye istihdam sağlandığını belirterek fabrika sayesinde bölgede kağıt ve plastik toplama sektöründe 5 yüz kişiye yakın insana iş imkanı sağlandığının ve bölgede hurda konusunda büyük gelişme yaşandığını belirtti. Geri dönüşümde uzman bir kuruluş olduklarını açıklayan Polat Güven, Türkiye’nin geri dönüşüm konusunda Fransa’dan 10, Amerika’dan da 5 yıl ileride olduğunu söyledi. 2009 yılında fabrikada yangın çıktığını ve o döneme kadar ilçede vergi rekortmenliğinde UGUR soğutmadan sonra ikinci sırada yer aldıklarını ifade eden Güven; “Yılda 3 Milyon TL’ye yakın KDV ödüyoruz” dedi.
ÇEVRE KİRLİLİĞİ YAŞATMAYACAK
Fabrikada bulunan birçok makinenin ısı ve elektrik enerjisiyle çalıştığını açıklayan Güven, işyerinde görevli İtalyan danışman sayesinde yeni teknolojileri yakından takip ettiklerini ve Avrupa’da kullanılan yeniliklerin fabrikada da kullanıldığını belirterek; “Burada ısı enerjisinde kükürt oranı çok düşük kömür kullanıyoruz ve 6 ayda bir çevre il müdürlüğü tarafından emisyon ölçümü yapılıyor yani çevreye hiçbir şekilde zarar vermiyoruz. Geçtiğimiz aylarda baca sistemimizden kaynaklanan bir arızadan dolayı, çevre müdürlüğüne durumu bildirdik ve sistemimizi kapadık. Bizim için insan sağlığı da çok önemlidir, bu nedenden dolayı da personel kaynaklı çalışan ful otomatik bir kazan sistemini satın aldık. 600 Bin TL’lik bu dev yatırım sayesinde hiçbir şekilde çevre kirliliği de yaşanmayacaktır, ileriki dönemlerde daha da büyük yatırımlar planlıyoruz” dedi.
ÖĞRENCİLERDE İNCELEMELERDE BULUNUYOR
Kuruluşun geri dönüşüm konusunda zengin bir bilgi birikimine sahip olduğunu söyleyen Güven, bölgede eğitim veren birçok okulun öğrencilerine geri dönüşüm dersleri konusunda ışık tutmak için fabrikaya gönderdiklerini ve öğrencilerin fabrikayı gezerek geri dönüşüm konusunda bilgilendirildiklerini söyledi.
İLGİSİZLİKTEN YAKINDI
Türkiye’de 20-25 kağıt dönüşüm fabrikası bulunduğunu hatırlatan Güven, kağıt ve plastik fabrikası olarak bakıldığında RETEK’in Türkiye’de tek fabrika olduğunu belirterek yetkililerin ilgisizliği karşısında sitemde bulundu. 10 bin metre kare alan üzerinde kurulu olan fabrikanın kendilerine yetersiz geldiğini açıklayan Polat Güven, Organize Sanayi Bölgesine taşınmak istediklerini ancak yer bulamadıklarını belirterek, “Biz daha da büyüyüp daha fazla iş istihdamı yaratmak istiyoruz. Türkiye’de tek fabrika olmamıza rağmen bugüne kadar hiçbir yetkili kapımızı çalıp da siz burada ne yapıyorsunuz, neler üretiyorsunuz diyerek sorunlarımızı, dertlerimizi ve taleplerimizi dinlemedi. Hep dışarıdan gelecek bir yatırımcı bulma derdindeler ancak bu bölgenin yatırımcılarını kazanalım onların daha da büyümesi için gerekenleri yapalım demediler. Bence bu oldukça düşündürücü” ifadelerini kullandı.
Daha Güzel Bir
doğa için...